Scena z dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus oczyszcza dziesięciu trędowatych pobudza nas do prośby o dar wewnętrznego uzdrowienia i wzywa do wdzięczności. Wiara i wdzięczność często idą ze sobą w parze. Zgromadzeni na dzisiejszej Eucharystii prośmy Pana o serca otwarte i gotowe odpowiedzieć na hojne dary, których Bóg pragnie nam udzielić.

XXVIII  ●  NIEDZIELA  ZWYKŁA                                                                                                            09.10

●  W dzisiejszą niedzielę kolekta przeznaczona jest na WŚSD w Katowicach. W kościołach całej Polski odbywa się jesienne liczenie wiernych.

     Kolekta specjalna przeznaczoną na sfinansowanie zakupu szat liturgicznych z zeszłej niedzieli wyniosła  5700 zł – serdecznie dziękujemy za złożone ofiary.  

●  W czwartek po porannej mszy św. Legion Maryi zaprasza na modlitwy za kapłanów, w tym czasie   wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 17.00.

●  W piątek o 15.00 w kościele godzina miłosierdzia.

UROCZYSTOŚĆ  ŚW.  JADWIGII  ŚLĄSKIEJ  ●  GŁÓWNEJ  PATRONKI  ŚLĄSKA            16.10

●  W przyszłą niedzielę kolekta na potrzeby naszej parafii.

OGŁOSZENIA  OGÓLNE

●  Zapraszamy parafian na codzienne październikowe nabożeństwa różańcowe w tygodniu na godz. 17.15, w czwartek po mszy św., zaś w niedziele na godz. 15.15.

●  Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pielgrzymko-wycieczce do Pragi.    

    Odbędzie się ona 10. grudnia br. Głównym punktem będzie udział w jarmarku świątecznym, najpierw odbędzie się zwiedzanie czeskiej stolicy. Szczegóły są na plakatach oraz na stronie internetowej. Koszt to 225 zł wraz z ubezpieczeniem. Zapisy z wpłatą można dokonywać w kancelarii parafialnej.

● Wzorem ubiegłego roku zachęcamy wszystkich parafian do podjęcia „Duchowej adopcji bierzmowańca”.     

     Polega ona na codziennej modlitwie (krótkie wezwanie + „Ojcze nasz”) za konkretnego kandydata, który przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zechciejmy przynajmniej modlitwą towarzyszyć tym młodym ludziom w ich przygotowaniu do kolejnego etapu ich chrześcijańskiego życia.

●  Zapraszamy młodzież naszej parafii do wspólnej integracji przy grach planszowych (można zabrać własne) w piątek o godz. 18.45. Chcemy w ten sposób zapoczątkować działanie grupy dla ludzi młodych, którzy są już po bierzmowaniu i pragną dalej się spotykać umacniając w ten sposób swoją wiarę.

●  W przyszła niedzielę (tj. 16.10) przed kościołem odbędzie się kiermasz na rzecz podopiecznej Fundacji      

     Ofiaruj Serce Oli Kretschmer. Zbiórka będzie przeprowadzona na bieżącą rehabilitację Oli, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Dziewczynka porusza się na wózku inwalidzkim.

●  W odpowiedzi na niektóre uwagi i zapytania parafian dotyczące zapisu nazwisk w intencjach

     mszalnych, podajemy co następuje:

            Nie ma i nie może być stosowana zasada odmiany nazwiska wedle kryterium „jak sobie właściciel życzy”. Język jest dobrem społecznym, a w związku z tym nadrzędny jest interes przyjętych zasad, które muszą mieć prawo do używania wszelkich nazwisk w poprawnej formie, która wynika z zasad gramatyki i pisowni języka polskiego.        (profesor Jan Grzenia, językoznawca)

            Odmiana rzeczowników jest prastarą właściwością języka polskiego – nie zubożajmy go przez zanik tej cechy – stwierdza prof. Irena Bajerowa, językoznawca w artykule pt. „Wstyd nie odmieniać nazwisk”.

            Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: „Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka”!

            Podobnie jak przestrzegamy zasad kodeksu ruchu drogowego, żeby poruszać się bezpiecznie i bez wypadków, tak samo stosujmy się do zasad pisowni i gramatyki języka polskiego.

Niech Patronka naszej parafii w miesiącu różańca świętego wyprasza nam potrzebne łaski.