W dzisiejszej Ewangelii Chrystus spotyka trędowatego, który prosi Go o interwencję. „Jezus, zdjęty litością wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: »Chcę, bądź oczyszczony«”. Jest to działanie pełne czułości i zdecydowania. Przeżywając dziś Światowy Dzień Chorego prośmy, aby Bóg uzdolnił nas do przychodzenia z pomocą wszystkim chorym i cierpiącym.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02

▪Przeżywamy dziś Światowy Dzień Chorego. Kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej. Składamy wam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie ofiary składane z serca. O godz. 15.30 zapraszamy na nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

▪Od dzisiaj rozpoczyna się Tydzień modlitw o trzeźwość narodu, który kończy się I Niedzielą Wielkiego Postu – Niedzielą Trzeźwości. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych.

▪W poniedziałek  rozpoczynamy czterdziestogodzinne nabożeństwo. Polega ono na całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałek, wtorek przed oraz czwartek po Środzie Popielcowej. Plan adoracji poszczególnych grup oraz parafian z wyznaczonych ulic jest zamieszczony w gablotce oraz na parafialnej stronie internetowej.

▪W najbliższą środę, która jest Środą Popielcową, rozpoczynamy w Kościele okres wielkopostnej pokuty.

Zapraszamy na msze święte o godz. 8.00 i 18.00 z obrzędem posypania głów popiołem. Kolekta będzie jałmużną postną. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,
w tym dniu nie będzie nowenny do MBNP. Spowiedź święta będzie już 45 minut przed mszą św. Po mszach św. przed kościołem będzie można złożyć ofiarę pieniężną do puszek, którą Caritas przekaże na pomoc Ukrainie.

▪W czwartek po porannej Mszy św.Legion Maryi zaprasza do modlitwy w intencji kapłanów.

▪ W piątek na godz. 17.15 zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii.

▪W sobotę o godz. 17.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02

▪Kolekta przyszłej niedzieli to jałmużna postna.

OGŁOSZENIA OGÓLNE

Po raz pierwszy będą w naszej diecezji w Katowicach wielkopostne kościoły stacyjne. Liturgia stacyjna nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy papież odwiedzał w Rzymie poszczególne kościoły i celebrował tam Msze św. Każdego dnia Wielkiego Postu (z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia) pielgrzymi odwiedzający kościoły stacyjne będą mogli zbierać pieczątki do specjalnie przygotowanych paszportów. Paszporty będą w kościołach stacyjnych. Z nadesłanych paszportów będzie rozlosowana nagroda: pielgrzymka dla 2 osób do Włoch ze zwiedzaniem Rzymu. Szczegóły na plakacie.

Przy wyjściach z kościoła u ministrantów, za dowolną ofiarę, można nabyć „Zdrapkę Wielkopostną”. Są to konkretne zadania na cały okres Wielkiego Postu, które mają nam pomóc w dobrym przeżyciu tego świętego czasu i właściwym przygotowaniu się do świąt Wielkanocnych. Zebrane ofiary będą przeznaczane na wyjazdy dla młodzieży naszej parafii i rekolekcje wakacyjne.

W naszym kościele, w kaplicy chrzcielnej, zostały zamontowane balaski, które kiedyś znajdowały się przed ołtarzem w pierwotnym wystroju prezbiterium. Bardzo dziękujemy naszym panom konserwatorom, którzy z pasją odnowili te zapomniane drzwiczki, dorobili brakujące elementy i spójnie je zamontowali.

Balaski to niewysoka balustrada, która wcześniej odgradzała prezbiterium od nawy głównej. Po Soborze Watykańskim II w kościołach zrezygnowano z balasekna znak, że przestrzeń wewnątrz kościoła na wzór pierwszych wieków stała się otwarta i nie ma wyraźnej granicy między prezbiterium a nawą. Nasze balaski zyskały teraz nowe znaczenie przypominając nam, że sakrament Chrztu Świętego jest bramą przez, którą wstępuje się do wspólnoty Kościoła.