W niedzielę 23 maja obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą, ponieważ obchodzimy go, w pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Tą uroczystością kończy się w liturgii okres Zmartwychwstania Pańskiego.

Zielone Świątki to nazwa potoczna tej uroczystości wywodząca się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Wspominamy w tym dniu, pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku i jest dopełnieniem objawienia się Boga ludziom.

Duch Święty – trzecia Osoba Święta, jest najbardziej zagadkową i tajemniczą postacią, ukazuje się najczęściej pod postacią gołębicy będąc określeniem Pocieszyciela, Stworzyciela. Ofiaruje nam wielorakie dary, tj: Mądrość, Rozum, Radę, Męstwo, Umiejętność, Pobożność, Bojaźń Bożą.